Drak

Spolužák z Turnovské školy Jirka Kmošek, vyhrál ve výběrovém řízení na výrobu plastiky pro město Jičín v rámci česko-polského projektu „Brána do pohádky“. Plastika draka je zároveň jeho maturitní prací. Díky plánované velikosti, náročnosti výroby a termínu dodání není možné aby takovou věc dělal pouze jeden člověk. Měl jsem to štěstí že mne oslovil a nabídl mi spolupráci na tomto projektu… Vzpoměl jsem si na svoje první a osudové setkání s kovářským řemeslem, bylo to na výstavě tvorby žáků Turnovské SUPŠ v Roztockém zámku. Pamatuji si jak jsem byl naprosto ohromen co všechno se může zrodit za pomoci kladiva, kleští, ohně a lidské fantazie. Ten moment byl opravdu osudový, tehdy jsem se rozhodl že kovářské řemeslo se stane mojí životní cestou a snil o tom že třeba jednou něco podobného také vytvořím.Začátky samouka byly těžké ale osud mi zůstal nakloněn a mě bylo umožněno studium na Turnovské škole. Dostal jsem šanci splnit si svůj sen…

Neváhal jsem tedy ani vteřinu a Jirkovu nabídku přijal. Možnost podílet se na takové věci je pro mne splněným přáním a příležitost přiučit se opět něco nového…O vývoj sochy Draka se s vámi podělím v podobě fotek z průběhu výroby..

Socha se obtížně vytváří bez předlohy, pro větší část práce nám sloužil jako mustr tento model..

[singlepic id=229 w=320 h=240 float=]

Nejdřív se musela vyrobit pořádná a bytelná kostra, Jirka měl hrubý odhad ale kolik materiálu na ní bude, se dalo zjistit až po dokončení..Spousta nápadů ohledně vzhledu vznikala za “pochodu”, tedy během výroby..

[singlepic id=228 w=320 h=240 float=]

Po zhotovení kostry se začalo s přidáváním “masa”. Tím začala pořádná dřina. Celý drak je vyroben z 3mm plechu. Z devadesáti procent bylo vše zpracováváno za studena, bez pomoci ohně. Žebra,krk,hrudní pancíř, křídla to vše se vytvářelo pomocí tří technik. Ohýbáním, tepáním a svařováním. Jediné nástroje které byly k výrobě potřeba byly lidské ruce, páka zhotvená ze dvou kulatin, kladivo,nůžky a svářečka. Při profilování plátů ohýbáním je nutné, aby se člověk sžil s materiálem, dokázal vnímat jeho tažnost a věděl kde zapřít a jakou použít sílu, aby dosáhl přesného požadovaného tvaru. Povrch draka je plastický, plný křivek vedoucích různými směry a tak se někdy materál musel “přeprat” holýma rukama. Výroba tedy probíhala tím nejjednoduším způsobem ale zároveň tím fyzicky nejnáročnějším.Raubírna při které člověk propotí i kožený opasek od kalhot…

[singlepic id=230 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=231 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=232 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=233 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=234 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=235 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=236 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=237 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=238 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=239 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=226 w=320 h=240 float=]

Autor byl neustále v pohybu, bylo těžké ho objektivem ulovit..

[singlepic id=227 w=320 h=240 float=]

Drak je hotov.Teď byla na řadě patina a povrchová úprava . Drak se musel nejdřív celý opískovat pro začištění povrchu a následně potřít slabým roztokem kyseliny solné aby se zamýšlená koroze vytvořila rovnoměrně. Po neutralizaci kyseliny a očištění, zůstal drak na dvoře kovárny kde čekal na transport.

[singlepic id=243 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=244 w=320 h=240 float=] 

Pro snažší transport draka bylo naplánováno definitivní připojení křídel a ocasu až na místo určení. Poněvadž nám počasí nepřálo, odvezl se drak do prostor technických služeb města Jičína kde se zkompletoval..V těchto prostorách také čekal než se najde vhodné místo pro jeho umístění..Práce byla u konce,vše se stihlo včas a obě strany byly spokojeny.Drak bude stát měsíc na pěší zoně, pak se zakonzervuje a občané Jičína si vyberou místo kde bude město hlídat…

[singlepic id=240 w=320 h=240 float=]

[singlepic id=241 w=320 h=240 float=]

Drak je teď tady..

Jirka má teď svaťák a co se týče odborného předmětu, jistě u maturity projde. V hlavě uvízlo pár nesmazatelných vzpomínek a v drakovi zůstalo něco z nás. Doufám že to bude dlouhá léta těšit lidi malé i velké, svou přítomností a potměšilým úsměvem…